Régen nem tudtam, hogy tényleg létezik gyógyító ház. Valamiért pedig mégis sokszor játszottam ezt gyerekként, és nem csak játszottam, hanem gyakran el is gondolkoztam rajta, hogy vajon milyen lenne ha a valóságban is létezne ilyesmi. A játékaimban ez a ház úgy működött, hogy csak be kell sétálni az ajtaján, bent leülni ebédelni, majd kimenni a másik oldalon, és minden problémánk elmúlik. Minden barátomnak megmutattam aki átjött hozzánk. Egy babaházat neveztem ki gyógyító háznak, és ha bármelyik játékbabának vagy plüssállatnak baja esett a játékban, bizalmasan elárultam, hogy van itt a közelben egy gyógyító ház. Mindenki nagyon különlegesnek érezhette magát, aki tudott róla, mintha kivételt tettem volna velük amiért megosztottam ezt a fontos információt. Pedig az igazság az volt, hogy alig vártam hogy a házról beszélhessek. Sőt, gyakran én magam irányítottam úgy a játékaink menetét, hogy valami probléma alakuljon ki, és ezáltal lehetőségem legyen elárulni nekik a „titkot”.
Ugyan nem ilyen egyszerű a működésük, de gyógyító házak a valóságban is léteznek: ilyenek például a fejlesztőházak. Sajnos nekem is volt alkalmam megtapasztalni, mennyire nehéz amikor azt vesszük észre, hogy a gyermekünk valamilyen fejlődési nehézséggel küzd. Én már sokat hallottam barátnőimtől a tsmt tornáról, ezért elsőként ezt írtam be a keresőbe: tsmt torna beszédfejlődés. Ugyanis úgy tudtam, hogy a tsmt torna nagyon sokféle területet tud még fejleszteni a mozgás mellett. A böngészés közben találtam meg a mosolykulcs.hu weboldalt. Ez egy olyan fejlesztőház honlapja, amelynek nagyon fontos, hogy a gyerekek jól érezzék magukat náluk. Az összes foglalkozásuk játékos formában történik, és figyelnek arra, hogy ne kötelességként, hanem érdekes tevékenységként fogják fel a gyerekek a fejlesztést. Az egyik legjobb motiváció a legkisebbeknek, ha élvezik amit csinálnak, és ilyen módon úgy hajtják végre a rájuk bízott feladatokat, hogy közben vidámak és jól érzik magukat. A fejlődés is sokkal látványosabb, ha megvan a megfelelő motiváció, arról nem is beszélve, hogy ha élvezetesek a foglalkozások, sokkal könnyebb „rávenni” a gyerekeket hogy rendszeresen járjanak a fejlesztő központba.
A weboldalon nagyon sok hasznos információt meg lehet tudni. Többek között például olvashatunk azokról a figyelmeztető jelekről és tünetekről, amelyekre érdemes odafigyelni, ha a gyermekeinken tapasztaljuk. Ilyenek, ha a gyerek nem kezd el időben beszélni, ha pöszén beszél vagy nem jól használja a ragokat, esetleg szűk szókinccsel rendelkezik. Fejlődési lemaradást jelezhet, ha rendezetlen a mozgása vagy feltűnően ügyetlen a kézműves tevékenységekben. Ha nehezen tud megjegyezni dolgokat, lassan olvas, nem érti meg amit olvas, gyakran szorong, nehéz a figyelmét lekötni, nehezen tanul meg például verseket vagy dalokat, szintén jobban tesszük ha elvisszük egy fejlesztőházba. A Mosolykulcs fejlesztőházban többféle vizsgálat is elérhető, melyek során kiderül, milyen területen és milyen mértékben szorul fejlesztésre a gyerek.
Azt is megtudtam, hogy a tsmt torna beszédfejlődés problémáival kapcsolatban is tud segíteni. Ha most hallunk először erről a terápiáról, azt hihetnénk, hogy csupán a mozgásra van hatással. Azonban -ahogy a mosolykulcs.hu-n is látható- számos egyéb terület fejlesztésében is kifejezetten hasznos lehet, mint például a szociális készségek, az értelmi és érzelmi fejlődés, a beszéd, valamint a személyiség. A korai felismerés minden esetben a legfontosabb, ezért ha arra gyanakodnánk, hogy gyermekünk le van maradva a fejlődésben, soha ne féljünk szakemberhez fordulni vele.